20 maja - Europejska Noc Muzeów 2017

Już 20 maja kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów! Dzięki temu wydarzeniu można za darmo odwiedzić kilka mniej i bardziej popularnych lyońskich muzeów zupełnie za darmo, część przygotowała także wydarzenia specjalne. Gdzie można się wybrać?

 Źródło grafiki: http://www.lyon.fr/evenement/animation/nuit-europeenne-des-musees.html

Musée des Beaux-arts (Muzeum Sztuk Pięknych)
Darmowe zwiedzanie od 19:30 do 23:30
Oprócz stałej kolekcji będzie można również zobaczyć 12 projektów studentów tutejszej Akademii Sztuk Pięknych (ponoć jednej z lepszych we Francji). Byłam w tym muzeum dwa razy i uważam, że naprawdę warto – oprócz bogatej kolekcji obrazów, wśród której znajdziecie najlepszych europejskich malarzy (choć moja teściowa była nieco zawiedziona dość ubogą reprezentacją francuskich impresjonistów), jest tu także całkiem ciekawa wystawa egipska i kilka innych (rzeźba, kolekcja bliskowschodnia, monety…) – moim zdaniem już nieco mniej zajmujących. Spodziewajcie się kolejki do wejścia – dwa lata temu kilka razy zakręcała na Placu des Terraux!
Strona www: http://www.mba-lyon.fr/mba/sections/languages/welcome

Musée des Confluences
Darmowe zwiedzanie od 19:00 do północy
Świetne, na co dzień nieco drogie muzeum. Można zwiedzać wystawy stałe (dowiecie się o nich więcej z tego wpisu), a oprócz tego wystawę tymczasową dotyczącą trucizn (!) oraz wysłuchać koncertu grupy Gangbé Brass Band, czyli afrykańskiej orkiestry dętej. Podobnie jak w przypadku Muzeum Sztuk Pięknych, prawdopodobnie żeby dostać się do środka, będziecie musieli postać chwilę w kolejce, ale nie zniechęcajcie się! Warto.
Więcej informacji (po francusku) tutaj:
http://www.museedesconfluences.fr/fr/evenements-groupes/la-nuit-europ%C3%A9enne-des-mus%C3%A9es-2017

Musée gallo-romain (Muzeum Cywilizacji Galo-Rzymskiej)
Darmowe zwiedzanie od 19:00 do 1:00 w nocy
Ponieważ mnie osobiście bardzo się tu podoba, pozwalam sobie polecić to muzeum waszej uwadze – zwłaszcza, że z okazji Nocy Muzeów przygotowano tu moc atrakcji, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla młodszych zwiedzających. O 15:00 można wziąć udział w konferencji na temat Kleopatry (akurat ta jest dla dorosłych), a wieczorem, dzięki przygotowanym strojom, będzie można zamienić się w króla, królową, cesarza czy cesarzową. Działać będzie kino rowerowe, gdzie, by wyprodukować energię potrzebną do odtworzenia filmu, trzeba będzie wsiąść na rower i… pedałować! Być może w czasie zwiedzania natkniecie się także na Cezara, Klaudiusza czy Agryppę...
Więcej informacji (po francusku) tutaj:
http://museegalloromain.grandlyon.com/Lyon-Fourviere/Evenements/LA-NUIT-EUROPEENNE-DES-MUSEES-Samedi-20-mai-2017

Musées Gadagne (Muzeum Historii Lyonu oraz Muzeum Marionetek)
Darmowe zwiedzanie od 19:00 do północy
To muzeum podobało mi się w połowie – część historyczna niestety niczym mnie nie zainteresowała, natomiast częścią „marionetkową” byłam zachwycona – dlatego też umieszczam je w niniejszym zestawieniu. Co więcej, muzeum chwali się, że w tę szczególną noc stanie się ogromnym placem zabaw. Czekają na was, tropy, wyzwania i zagadki – ciekawe, czy tylko po francusku?...
Więcej informacji (po francusku) tutaj:
http://www.gadagne.musees.lyon.fr/index.php/renaissance_fr/Renaissance/Evenements/Nuit-des-musees

Ponadto, polecam wam znakomite muzeum niedaleko Lyonu:
Musée de l’Automobile Henri Malartre (Muzeum Motoryzacji)
Już samo umiejscowienie muzeum jest ciekawe – znajduje się ono miedzy innymi w zabytkowym zamku. Obejrzycie tu niezwykłą kolekcję samochodów i motocykli, praktycznie od początku istnienia motoryzacji, wraz z obszernymi komentarzami (niestety tylko po francusku)! Co prawda dziś, złośliwie, „francuzy” (obok fiatów i fordów) wpadają do niechlubnej kategorii aut niezbyt pożądanych, ale tradycja francuskiej motoryzacji jest naprawdę bogata. Prawdopodobnie już wkrótce dowiecie się więcej o tym miejscu z osobnego wpisu, ale już teraz – polecam gorąco.
Strona www: http://www.musee-malartre.com/malartre/sections/fr

To niejedyne lyońskie muzea oferujące darmowe zwiedzanie i atrakcje w sobotnią noc – pełną listę znajdziecie na tej stronie (niestety tylko po francusku):
http://www.lyon.fr/evenement/animation/nuit-europeenne-des-musees.html

Więcej informacji o Nocy Muzeów i atrakcjach przewidzianych z tej okazji w całej Europie znajdziecie tu:
http://nuitdesmusees.culturecommunication.gouv.fr/

Może jest coś godnego uwagi w waszej okolicy? A może pominęłam w powyższym zestawieniu jakieś muzeum, które waszym zdaniem warto odwiedzić? Podzielcie się planami w komentarzach!

REKLAMA

2 comments:

  1. Kiedy pomysle o tych kolejkach, to az mi sie odechciewa :) ale na pewno beda super atrakcje, wiec powalcze z wewnętrznym wrogiem tłumów i kolejek :)

    ReplyDelete
    Replies
    1. Nikt nie lubi kolejek :/ Ale na przykład pamiętam, że ta w Confluence przesuwała się dość szybko, nie czekaliśmy dłużej niż kwadrans :)

      Delete