Jazz w Vienne i Noce Fourvière - letnie festiwale ogłosiły program!

Choć dobrych parę lat temu wiosna awansowała na moją ulubioną porę roku, to, odkąd mieszkam w Lyonie, z utęsknieniem czekam na czerwiec i lipiec. To wtedy odbywają się dwa bardzo sympatyczne festiwale muzyczne: Jazz w Vienne (Jazz à Vienne) i Noce Fourvière (Les Nuits de Fourvière). W zeszłym tygodniu swój program ogłosił ten drugi, dziś natomiast poznaliśmy wykonawców, którzy wystąpią w teatrze antycznym w Vienne. Kogo będziemy mogli obejrzeć?


Jazz w Vienne
Data: 29.06 - 13.07
Miejsce: teatr antyczny, Jardin de Cybèle, inne mniejsze sceny w Vienne
Program: Muszę przyznać, że jestem nieco zawiedziona. Podczas gdy rok temu znanych nazwisk było multum, dziś świta mi kilka: Zucchero (29 czerwca, tego wieczora wystąpi także Laura Perrudin) czy Jamie Cullum, którego jednak kojarzę bardziej z nazwiska niż z muzyki (5 lipca, tego wieczora wystąpi także Stacey Kent). Ogromnie cieszy mnie jednak zapowiedź powrotu Bixiga70, zespołu, którego w zeszłym roku (bezpłatnie) słuchałam w Jardin de Cybèle, a tym razem wystąpią ostatniego dnia festiwalu na scenie głównej (13 lipca, wraz z innymi artystami). Na ten sam dzień planowany jest też występ Seu Jorge, brazylijskiego piosenkarza, który w czasie występu będzie mierzył się z utworami Davida Bowie - brzmi ciekawie.

Nie ogłoszono jeszcze artystów występujących na bezpłatnych koncertach w Jardin de Cybèle, ale tam na jedno zawsze można liczyć - wysoki poziom artystyczny, rewelacyjna publiczność i świetna atmosfera! Zajrzyjcie do mojej relacji z zeszłorocznego koncertu wspomnianego już zespołu Bixiga70:

Sprzedaż biletów rozpocznie się jutro, 28 marca!

Cały program oraz garść informacji praktycznych znajdziecie pod tym linkiem:

Noce Fourvière
Data: 1.06 - 5.08
Miejsce: głównie teatr antyczny i odeon na wzgórzu Fourvière (Lyon 5.)
Program: Ten festiwal to właściwie coś więcej niż muzyka - można tu też obejrzeć między innymi pokazy taneczne, cyrkowe, czy przedstawiania teatralne. Ja (oczywiście) skupię się na muzyce. Odwrotnie niż w przypadku Jazz w Vienne, w tym roku organizatorzy postarali się o bardziej znane nazwiska. Wystąpią między innymi: Goran Bregovic (6 lipca) - musi lubić te rejony, bo w zeszłym roku występował w ramach Jazz w Vienne; jazzowa formacja Pink Martini (26 lipca, tego wieczora wystąpi również piosenkarz Cyril Mokaiesh) oraz wokalistka, której nie trzeba nikomu przedstawiać: Norah Jones (25 lipca). Jak zawsze pojawią się też wieczory tematyczne: noc włoska, noc bluesa, noc irlandzka, noc tanga, noc soulu...

Sprzedaż biletów na festiwal rusza już dziś, 27 marca!

By poznać cały program, ceny i inne praktyczne informacje, zajrzyjcie na tę stronę:
http://www.nuitsdefourviere.com/en (angielska wersja językowa)

Jeśli jesteście ciekawi jak to wszystko wygląda w praktyce, przeczytajcie moją relację z koncertu Roberta Planta w 2015 r.:

No comments:

Post a Comment