Narty we Francji - gdzie, kiedy, za ile?

Choć oficjalnie do zimy pozostały jeszcze trzy tygodnie, to faktycznie już można korzystać z jej nielicznych profitów. Obfite opady w listopadzie, które w Lyonie trochę dały nam w kość, miały także pozytywne aspekty - w wyższych partiach gór spadła gruba warstwa śniegu. Choć większość kurortów narciarskich zapowiadała otwarcie sezonu na ten lub przyszły weekend, część zweryfikowała plany i otworzyła stoki nawet dwa tygodnie wcześniej!

Także komu tęskno do szusowania, niech pakuje narty do bagażnika i w drogę! Tylko... dokąd? Poniżej subiektywny przewodnik po stacjach, które odwiedziłam w zeszłym roku!


AILLONS-MARGÉRIAZ
To pierwszy odwiedzony przeze mnie stok w okolicy, wybrany ze względu na niską cenę. Ceny nie zmieniły się w stosunku do zeszłego roku. Niestety dojazd tam nie należy do najwygodniejszych (dość męczące odcinki pełne serpentyn), w związku z czym nie wróciłam więcej w to miejsce. Tak czy inaczej, jeżdżenie tam wspominam bardzo miło. Wyciągi są głównie orczykowe i krzesełkowe.
Otwarcie: 17 grudnia.
Ceny: 24 euro za dzień, 113 euro za 6 dni
Więcej informacji na temat tego kurortu znajdziecie w moim poście.
Strona www: http://en.lesaillons.com/winter

CHAMROUSSE
Chciałam wam mocno polecić ten ośrodek, ale weszłam na jego stronę i mam tak zwany niesmak. Można tam jednocześnie znaleźć komunikat, że ośrodek otwiera się dziś, a jednocześnie szczegółowe informacje wskazują, że póki co czynna jest tylko gondola i to wyłącznie dla pieszych. Pomijając ten chaos informacyjny, jeździ się tam bardzo dobrze i jest dużo zróżnicowanych tras do wyboru.
Otwarcie: ?
Ceny: 34 euro za dzień, 170,50 euro za 6 dni
Więcej informacji na temat tego kurortu znajdziecie w moim poście.
Strona www: https://en.chamrousse.com/

ALPE D'HUEZ
To ogromny ośrodek w rozsądnej odległości od Lyonu. Spokojnie można się tu zgubić w plątaninie wyciągów i tras. Niestety pamiętam stąd również mało atrakcyjne ceny (obecnie koszt jednodniowego karnetu wzrósł o 1,5 euro w stosunku do zeszłego roku), mało wygodne wyciągi i ogromne kolejki na najbardziej uczęszczanych trasach. Pełna cena będzie obowiązywać od 17 grudnia, ale część wyciągów jest już otwarta i póki co można jeździć w niższych cenach (obecnie 41 euro za dzień).
Otwarcie: już!
Ceny: 51 euro za dzień, 259,50 euro za 6 dni
Więcej informacji na temat tego kurortu znajdziecie w moim poście.
Strona www: https://www.alpedhuez.com/en/winter

LES 3 VALLÉES
Trzy Doliny to znakomity ośrodek narciarski - podobno największy na świecie. Można tu znaleźć trasy wszelkiego typu i jeździć zarówno prawie w mieście (trasy czasem biegną pod lub nad ulicą), jak i odnaleźć enklawy, gdzie poza śniegiem i kilkoma ludźmi nie ma prawie nic. Kolejki, nawet jeśli są, to przesuwają się sprawnie. Niestety za tymi zaletami stoi też kilka wad: kurort jest dość daleko od Lyonu, jazda na jeden dzień nie ma tam żadnego sensu i trzeba szukać noclegu. Po za tym oczywiście ceny: bardzo wysokie. Warto zaznaczyć, że podane poniżej są cenami za karnet na całe Trzy Doliny, a jest także możliwość kupna karnetów ważnych tylko w jednej z czterech części ośrodka - naturalnie tańszych. Do 17 grudnia można też korzystać z promocyjnych cen na otwarcie.
Otwarcie: już!
Ceny: 60 euro za dzień, 294 euro za 6 dni
Więcej informacji na temat tego kurortu znajdziecie w moim poście.
Strona www: http://www.les3vallees.com/

Villard de Lans
To kurort, który "odkryłam" pod koniec zeszłego sezonu, lecz szybko stał się moim ulubionym. Dojazd z Lyonu jest łatwy i szybki, a relacja cena-jakość (jeśli tak można powiedzieć) bardzo korzystna. Ośrodek jest wystarczająco duży (porównywalny z Chamrousse), by jadąc tam na dzień lub dwa szybko się nie znudzić. Jest kilka świetnych tras z widokiem, choć duża część przebiega w lesie. Niestety stacja jest położona stosunkowo nisko, więc różnie tam bywa ze śniegiem.
Otwarcie: 17 grudnia (zależne od opadów śniegu)
Ceny: 35 euro za dzień, 174 euro za 6 dni
Niestety w zeszłym sezonie nie zdążyłam już opisać Villard w osobnym poście, ale może nadrobię wkrótce. Generalnie - polecam.
Strona www: http://en.villarddelans.com/
This post has no translation. Let me know in the comments if it's needed!

2 comments:

  1. To kiedy jedziemy na narty ?:) i gdzie ? :D

    ReplyDelete
    Replies
    1. Coś wymyślimy! Liczę na śnieg w Villard :)

      Delete