Festival Lumière 2016

Pamiętacie jeszcze mój pierwszy wpis na tym blogu (rany, jak to było dawno)?... Opisywał Instytut Lumière, poświęcony życiu i pracy urodzonych w Lyonie braci Lumière. Dlaczego znów o nim wspominam? Bo Instytut od 8 lat organizuje tu festiwal filmowy, który od początku trwania imprezy urósł do rangi jednego z największych międzynarodowych festiwali kina klasycznego. To obowiązkowa impreza dla każdego kinomaniaka!


Festiwal trwa od 8 do 16 października. Na wczorajszym otwarciu pojawił się Quentin Tarantino, i to nie jest jego jedyny udział w tegorocznej imprezie! Główną twarzą festiwalu jest w tym roku Catherine Deneuve, która w piątek na uroczystej gali odbierze nagrodę Lumière (co roku otrzymuje ją inna osobistość związana z kinem).

Najważniejsze jednak nie są osobistości, a po prostu - filmy. W całym Lyonie i najbliższych okolicach na kilkudziesięciu ekranach wyświetlone będzie w sumie 390 filmów! Od obrazów o potworach (Drakula, Mumia, Frankenstein i inne) z lat 30-tych ubiegłego wieku, przez ulubione filmy Tarantino z 1970 r. aż do pokazów przed- i premierowych: jest z czego wybierać! Każdy seans poprzedzony jest prelekcją, często w wykonaniu znanych osób zawodowo związanych z kinematografią. Nie zabraknie też polskich akcentów: będzie można obejrzeć pokaz filmów krótkometrażowych mistrzów ze Szkoły Filmowej w Łodzi (nd. o 17:30 w Cinéma La Fourmi, pon. 14:30 w CNP Bellecour), w kolejnych dniach będą wyświetlane filmy Skolimowkiego czy Polańskiego.

Szczegółowy program, listę kin, punktów sprzedaży, wydarzeń specjalnych i towarzyszących znajdziecie w poniższych plikach:
Wersja angielska
Wersja francuska

Bilety na seanse "zwykłe" kosztują 6 EUR, na imprezy "specjalne" ceny wahają się od 8 do 25 EUR. Można też zobaczyć kilka darmowych projekcji w ramach Film buff master classes w Instytucie Lumière.
Bilety można kupić również przez internet:
http://billetterie.festival-lumiere.org/institutlumiere/manifestations.aspx

W Instytucie Lumière z zasady wszystkie filmy wyświetlane są w oryginalnych wersjach językowych z francuskimi napisami (normalnie we Francji znakomita większość filmów jest dubbingowana). Choć nie udało mi się znaleźć żadnej informacji na ten temat, przypuszczam, że zasada ta ma zastosowanie do wszystkich filmów w ramach festiwalu. Jeśli nie, poinformuję was o tym we wtorek, bo wybieram się wtedy na "Wstręt" Polańskiego do Le Zola ;-)

Wszystkie niezbędne informacje znajdziecie na stronie festiwalu:
http://www.festival-lumiere.org/en/ (angielska wersja językowa)

Żródło zdjęcia: http://www.festival-lumiere.org/media/festival-lumiere-2016/documents/grille_lum2016_uk_ld.pdf
Post only in Polish. Let me know in the comments, if translation is needed!

No comments:

Post a Comment