W ostatniej chwili! Noc Muzeów 2016

Tak, tak – "W" ostatniej, a nie "Z" ostatniej chwili  – bo to ostatni moment, żeby poinformować was o mającej dziś miejsce w Lyonie Nocy Muzeów! To świetna okazja, żeby za darmo zwiedzić najciekawsze muzea w mieście. Jeśli ostatnio w muzeum byliście w podstawówce i ta nazwa kojarzy wam się jedynie z nudnym przewodnikiem i wielgachnymi kapciami, najwyższy czas zrewidować swoje wyobrażenia – całkowicie za darmo!
Niech was nie zniechęcą kolejki - do niektórych muzeów warto chwilę postać!

Post only in Polish. Don't miss today's Night od the Museums!


Duża część muzeów oferuje dziś dodatkowe atrakcje: oprowadzanie z przewodnikiem, program dla dzieci, wykłady, konferencje i inne. Noc Muzeów jest wbrew pozorom dość krótka – większość obiektów otwiera swe drzwi od około 19:00 do 22:00, więc prawdopodobnie nie zdążycie zobaczyć więcej niż jednego bądź dwóch. Które wybrać?


Osobiście gorąco polecam Muzeum Confluence (w zeszłym roku, z tej samej okazji, spędziłam tam cztery godziny). To nieco eklektyczne muzeum oferuje taką różnorodność tematyczną, że na pewno każdy znajdzie tam coś dla siebie. Szczegółowy opis moich wrażeń znajdziecie w tym poście, choć już się nieco zdezaktualizował, bo wystawy czasowe najprawdopodobniej już się zmieniły.
Zwiedzanie od 19:00 do północy.


Bardzo podobało mi się też w Muzeum Sztuk Pięknych – i mówi wam to osoba, która na sztuce zna się jak wielbłąd na skrzypcach. Oprócz bogatej kolekcji obrazów, w której znajdziecie obrazy takich mistrzów jak Picasso, Rembrandt, Monet, Degas i wielu, wielu innych, znajduje się tu też pokaźna kolekcja egipska (wiecie, mumie i te sprawy), kolekcja monet i wiele innych.
Zwiedzanie od 19:30 do północy.


Muzeum Gadagne polecam połowicznie: bardzo podobały mi się eksponaty w Muzeum Marionetek, natomiast nie zachwyciło mnie Muzeum Historii Lyonu (mój opis tutaj). Jednakże, z okazji EURO 2016, jest tam obecnie specjalna wystawa poświęcona piłce nożnej – być może miłośnicy tejże znajdą tam coś interesującego dla siebie.
Zwiedzanie od 19:00 do północy.


Ciekawą ofertę ma też Muzeum Cywilizacji Galo-Rzymskiej, które na tę specjalną okoliczność przygotowało wiele atrakcji dla małych i dużych. Nawet i bez tego warto byłoby tam zajrzeć – tamtejsza ekspozycja zachwyca nie tylko samym wiekiem znalezisk, ale też ich wyjątkowo dobrym stanem. Objaśnienia są po francusku i angielsku.
Zwiedzanie od 15:00 do 1:00 w nocy


Pełen program Nocy Muzeów w Lyonie znajdziecie na przykład na tej stronie:
http://www.lyon.fr/evenement/animation/nuit-europeenne-des-musees.html (po francusku).

Strona Nocy Muzeów z programem dla całego świata (a co!):
http://nuitdesmusees.culturecommunication.gouv.fr/

No comments:

Post a Comment