Aillons-Margériaz. Narty we Francji / Skiing in France

W Polsce ponoć śnieg i mróz trzymają mocno. Jeśli chodzi o Lyon, to wczoraj nawet sporo sypało, ale dziś już nie ma po tym żadnego śladu. Jeśli nawet coś tu PADA, to nie SPADA, a natychmiast topnieje. Szczerze mówiąc, mnie to cieszy – jak dla mnie śnieg w mieście powinien być zabroniony. Ale tylko w mieście. A gdzie nie?

Na nartach jeździć nie umiem, ale lubię. A Lyon ma tę zaletę, że całkiem stąd blisko w Alpy. Ponieważ jednak ostatnio na nartach byłam dwa lata temu, postanowiłam, że początek będzie łagodny: na rozgrzewkę wybrałam odległy o ok. 130 km na wschód ośrodek Aillons-Margériaz. Tak naprawdę są to dwa niezależne ośrodki, oddalone od siebie o ok. 10 km: Aillons-Margériaz 1000 i Aillons-Margériaz 1400. Najważniejsze informacje o obu stokach:

Aillons-Margériaz 1000
Źródło: http://www.lesaillons.com/plan-des-pistes-aillons-margeriaz.html
Najwyższy punkt: Mont Pelat 1543 m n.p.m.
Liczba wyciągów: 2 krzesełkowe, 5 talerzykowych i 1 ruchomy chodnik
Liczba tras: 3 zielone, 8 niebieskich, 3 czerwone i 2 czarne

Aillons-Margériaz 1400
Źródło: http://www.lesaillons.com/plan-des-pistes-aillons-margeriaz.html
Najwyższy punkt: Mont Margériaz 1845 m n.p.m.
Liczba wyciągów: 1 krzesełkowy, 9 talerzykowych i 1 ruchomy chodnik
Liczba tras: 5 zielonych, 19 niebieskich, 3 czerwone i 2 czarne

Strona www, ceny i trasy
Zacznę od narzekania. Strona www ośrodka jest beznadziejna. Niby ma angielską wersję językową, ale po jej włączeniu większa część menu wciąż zostaje po francusku; niby ma wszystkie nowoczesne bajery, kafelki, piękne zdjęcia i w ogóle, ale znalezienie podstrony z cenami karnetów zajęło mi kilka dobrych minut (i udało się dopiero po zmianie wersji językowej z powrotem na francuski). Niestety jest to przypadłość wielu stron tutejszych ośrodków narciarskich, a przejrzałam ich już sporo. Dlatego dla ułatwienia podam od razu najważniejsze linki:

Ceny: http://www.lesaillons.com/forfait-ski-aillons-margeriaz.html
Mapy tras i info na temat ich otwarcia: http://www.lesaillons.com/pistes.html

Co do cen, to było to jedno z kryterium wyboru tego miejsca. Na kilkanaście przejrzanych ofert, Aillons-Margériaz oferował najkorzystniejsze ceny. Dzień jeżdżenia na Aillons-Margériaz 1400 to koszt 24 EUR, a na Aillons-Margériaz 1000 – 19 EUR (a w środy i soboty do 3 lutego na tym drugim stoku można upolować promocję i pojeździć w cenie 10 EUR za dzień!). Za pierwszym razem musicie jeszcze doliczyć 1,5 EUR opłaty za kartę (bezzwrotne).

Jak dojechać?
I jeszcze trochę ponarzekam. Google maps poinformował mnie, że dojazd na miejsce zajmie 1,5 godziny. Obawiam się jednak, że to niemożliwe, z dwóch powodów. Po pierwsze, tyle być może zajmie droga do miasteczka Aillon-le-Jeune, i to przy dobrych warunkach pogodowych – a gdy jedziesz na narty, to nie jest wcale takie oczywiste: choć drogi są odśnieżane, przy świeżych opadach jazda czasowo może być utrudniona. Po drugie, z tego miasteczka jest jeszcze około 8-10 km do stacji, z czego większość trasy to serpentyny. W ogóle po minięciu Chambery (do którego szybko i łatwo dojedziecie autostradą) droga to praktycznie same zakręty, głównie o 180°, więc może być trochę męcząca dla kierowcy. Nam dojazd na miejsce zajął około dwóch godzin.
Szczegółowe wskazówki na temat dojazdu (po angielsku) znajdziecie tu:

http://en.lesaillons.com/acces.html

UWAGA! Podane w powyższym linku współrzędne GPS doprowadzą was do wspomnianego wyżej miasteczka Aillon-le-Jeune, mniej więcej do punktu, w którym rozjeżdżają się drogi na dwa ośrodki. Aby dojechać do Aillons-Margériaz 1000 musicie skręcić w prawo; do Aillons-Margériaz 1400 natomiast musicie jechać prosto (to miejsce jest dobrze oznaczone tablicami informacyjnymi). Nie wiem jak z pierwszym ośrodkiem, ale do drugiego musicie po kilku kilometrach skręcić w lewo – szukajcie drogowskazu na Margériaz STATION. Parking jest pojemny i naturalnie bezpłatny. Można też dojechać tu transportem publicznym, na przykład z Chambery; przykładowych kursów szukajcie tu:
http://itineraire.mobisavoie.fr/en/horaires-des-stations-de-ski/147/LineTimeTablePoi/Index

Jak się tu jeździ?
Jak wcześniej napisałam, większość tras na Aillons-Margériaz 1400 to trasy niebieskie. Szczerze mówiąc, czasami wręcz zahaczają one o zielone, więc za pierwszym zjazdem, kiedy jeszcze nie zna się tras, może się okazać, że trzeba gdzieniegdzie podejść; za drugim razem, wiedząc już, gdzie się rozpędzić, problem znika. Trasy są długie i dość zróżnicowane, ale żeby zjechać z samego szczytu, trzeba trochę się nagimnastykować – wjechać krzesełkiem i zjechać kawałek do orczyka, który doprowadzi was na szczyt. Stamtąd prowadzi jedna z czerwonych tras, lub trasa niebieska (obecnie zamknięta). Można tu też pojeździć slalomem (przeznaczono do tego 3 miejsca), dostępny jest też Snowpark. Trasy są bardzo dobrze oznaczone, tak że nawet w chmurze, w której przyszło mi jeździć, od biedy dało się utrzymać rozsądny kierunek. Są też dobrze przygotowane i, akurat wtedy kiedy tam byłam, były bardzo mało zatłoczone. Żadnych kolejek do wyciągów, żadnych muld, naprawdę sama przyjemność. Ale oczywiście biorąc pod uwagę mały wybór tras czerwonych i czarnych (które są też raczej krótsze od niebieskich), bardziej doświadczeni narciarze szybko mogą się tu znudzić. Z drugiej strony to i tak lepsze miejsce, niż jakiekolwiek z Polsce, do pojeżdżenia na nartach. Mnie się bardzo podobało.

Gdzie zjeść i się napić?
Nie mogło zabraknąć tej informacji! Na stoku znajduje się jedna knajpa, w której znajdziecie kilka przystawek i dań głównych do wyboru. Dojechanie tam wymaga podobnego kombinowania co wjazd na szczyt, tylko z drugiej strony. Cena obiadu z napojem wyniesie was około 15-20 EUR od osoby. Jedzenie jest dość smaczne, pożywne i podają je bardzo szybko. Wegetarianie nie mają wielkiego wyboru – mogą wziąć sałatkę albo spaghetti z  sosem serowym, którego nie ma w menu – trzeba o nie pytać obsługę. A skoro już o obsłudze, to jest bardzo miła i pomocna, oraz mówi po angielsku. No i oczywiście – grzaniec! Smakował bardziej jak gorący sok owocowy i nie jestem pewna, czy miał w ogóle jakiś alkohol... Do najlepszych mu sporo brakowało, ale jak się nie ma, co się lubi…

Podsumowując: dla kogo jest Aillons-Margériaz 1400?
 • dla tych, którzy chcą porządnego stoku na rozpoczęcie sezonu i rozgrzewkę
 • dla lubiących szerokie, dobrze przygotowane i oznaczone trasy
 • dla poszukujących niskich cen
 • dla tych, którzy chcą mieć blisko z Lyonu
 • dla tych, którym nie przeszkadzają długie wjazdy orczykami
Dla kogo nie jest?
 • dla mistrzów nart, akceptujących wyłącznie trasy czerwone i czarne; zwłaszcza jeśli nie znoszą orczyków
 • dla zwolenników zjazdów trwających godzinę lub dłużej

I na koniec jeszcze wskazówka: jeśli chmury wiszą nisko, dobrym pomysłem może być wybranie Aillons-Margériaz 1000, gdzie prawdopodobnie będziecie widzieć drogę przed sobą na dłużej niż kilka metrów, a nie tak jak na poniższych zdjęciach...
In Lyon snow is a rare thing. Even if something falls, it melts almost immediately – like yesterday. Frankly, I'm happy for that – for me, snow in the city should be prohibited. But only in the city. And where not?

I don’t know how to ski, but I still like it. And Lyon has the advantage of being very close to the Alps. However, since my last skiing took place two years ago, I decided that the beginning will be mild: for a warm-up I chose resort Aillons-Margeriaz, which is approx. 130 km east from here. There are actually two independent centres, placed approx. 10 km from each other: Aillons-Margeriaz 1000 and Aillons-Margeriaz 1400. The most important information about both resorts:
Aillons-Margériaz 1000
Źródło: http://www.lesaillons.com/plan-des-pistes-aillons-margeriaz.html
Highest point: Mont Pelat 1543 meters above sea level
Number of lifts: 2 chairlifts, 5 button lifts and 1 magic carpet
Number of runs: 3 green, 8 blue, 3 red and 2 black

Aillons-Margériaz 1400
Źródło: http://www.lesaillons.com/plan-des-pistes-aillons-margeriaz.html
Highest point: Mont Margeriaz 1845 m above sea level
Number of lifts: 1 chairlift, 9 button lifts and 1 magic carpet
Number of runs: 5 green, 19 blue, 3 red and 2 black

Website, prices and runs
First, a little complaining. Website of the resort is hopeless. It kind of has an English version, but after enabling it, greater part of the menu is still in French; it kind of has all the modern goodies, beautiful pictures and all, but finding subpages with skipass prices took me a few minutes (and succeeded only after changing the language version back to the French). Unfortunately, this is affliction of multiple pages of the local ski resorts, and I've looked through a lot. Therefore, for your comfort I give the most important links:

Prices: http://www.lesaillons.com/forfait-ski-aillons-margeriaz.html
Runs maps and info on their opening:: http://www.lesaillons.com/pistes.html

As for the prices, it was one of the criteria for selecting this place. From dozen of revised offers, Aillons-Margeriaz has the best prices. Day of skiing on Aillons-Margeriaz 1400 cost 24 euros. As it comes to Aillons-Margeriaz 1000, it’s 19 euros (what is more, on Wednesdays and Saturdays until 3rd February, you can ski for only 10 euros per day!). If you’re here for the first time you have to add the amount of 1.5 euro for card (non-refundable).

How to get here?
I still have some more complaint to do. Google maps has informed me that access to the site will take 1.5 hours. I fear, however, that it is impossible, for two reasons. Firstly, this is time needed to get to the town of Aillon-le-Jeune, and that's in good weather conditions - and when you go skiing, it's not so obvious: although the snow is removed from roads, during fresh snowfall driving can be more difficult then usually. Secondly, this town is still about 8-10 km from the station, and most of the route is filled with streamers. In general, after passing Chambery (which you quickly and easily reach by highway) route is full of turns, mostly about 180 °, so it can be a little tiring for the driver. We reached the place in about two hours.
Detailed guidance on how to get to the resort (in English) can be found here:

http://en.lesaillons.com/acces.html

WARNING! GPS coordinates given in the above link will lead you to the of the above-mentioned town Aillon-le-Jeune, more or less to the point where you decide which resort to choose. To get to Aillons-Margeriaz 1000 you have to turn right; to Aillons-Margeriaz 1400, however, you must go straight (this place is well marked with information boards). I do not know about the first center, but as it comes to the second one, after a few kilometers you need to turn left - look for the sign pointing for Margeriaz STATION. Parking is capacious and naturally free of charge. You can also get there by public transport, for example from Chambery; seek for courses here:
http://itineraire.mobisavoie.fr/en/horaires-des-stations-de-ski/147/LineTimeTablePoi/Index

How did I liked it?
As I previously previously wrote, most runs on Aillons-Margeriaz 1400 are blue. Honestly, sometimes they even seemed green to me, so when driving for the first time, when I didn’t know the route, I needed to walk up here and there; for the second time, already knowing where to disperse, the problem disappeared. Runs are long and quite varied, but to go to the very top, you have to contrive a little – take a chairlift, then go down to the button lift, which will lead you to the top. From here you can take the red run or blue run (now closed).
You can ride the slalom here, there is also a snowpark. The trails are very well marked, so that even in the cloud, which I had to ride in, you could maintain a reasonable direction. They are also well prepared and, at least when I was there, were very little crowded. No queues for lifts, no drifts, just a pleasure of skiing. But of course, taking into account a small selection of red and black routes (which are rather shorter than the blue ones), more experienced skiers can get bored here. I liked it very much.

Where to eat and drink?
I couldn’t miss this information! On the resort there is one pub, where you can find several starters and main courses to choose from. A dinner with a drink will cost you about 15-20 euros per person. The food is quite tasty, nutritious and served very quickly. Vegetarians do not have much choice - they can take a salad or spaghetti with cheese sauce that is not on the menu - you need not to ask service about it. Waiters are very nice and helpful and they speak English. And of course - mulled wine! It tasted more like hot fruit juice and I'm not sure whether it contained any alcohol at all... I’ve tasted better in my life, but still it was fine.

To sum up: for whom is Aillons-Margeriaz 1400?
 • for those who want a decent slope to start the season and warm-up
 • for those who like wide, well-prepared and marked routes
 • for those seeking low prices
 • for those who want to be close to Lyon
 • for those who don't mind long drives on button lifts
For whom it is not?
 • for ski champions, accepting only red and black runs; especially if they hate the button lifts
 • for lovers of rides lasting an hour or more

And final tip: if clouds are low, a good idea might be to select Aillons-Margeriaz 1000 where probably you will see the road ahead for more than a few metres (not like on the pictures below).Udanego szusowania!
Have a good skiing!

3 comments:

 1. Nigdy jeszcze nie byłam we Francji, ale jako wielka fanka narciarstwa, planuję mój najbliższy(pierwszy we Francji) urlop, spędzić właśnie na stoku :D

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zdecydowanie jest w czym wybierać!

   Delete
 2. Francja jest dobrym krajem do jeżdżenia na nartach :) fajne zdjęcia

  ReplyDelete