La Fête des Lumières

AKTUALIZACJA 19.11.2015 – Dziś organizator festiwalu ogłosił decyzję o przełożeniu festiwalu na przyszły rok. W tym roku mieszkańców wzywa się do zapalenia 8 grudnia świec w oknach, będzie to więc swego rodzaju powrót do źródeł tradycji.
Niestety pozostaje mi powiedzieć – do zobaczenia w przyszłym roku.

Już za niecały miesiąc rozpoczyna się w Lyonie 4-dniowy Festiwal Świateł. Na początek przyznaję się bez bicia – niestety nie miałam jeszcze okazji uczestniczyć w tej imprezie, więc nie znajdziecie tu moich osobistych rekomendacji. Nie będę udawać, że wiem więcej niż to, co można znaleźć na oficjalnej stronie organizatora Festiwalu Świateł. Mam jednak nadzieję, że informacje, które zamieszczę, pomogą wam zaplanować pobyt i maksymalnie wykorzystać czas.
UPDATE 19.11.2015 – Today on the Festival of Lights website it was announced, that the festival is going to be postponed until December 2016. This year the citizens are asked to illuminate their windows by putting candles in it, so it's going to be a return to origins of the festival.
There's nothing left for me to say, than – see you next year.

In less than a month Lyon will celebrate Festival of Lights. At the beginning I have to admit, that I didn’t yet had the opportunity to participate in this event, so you won’t find my personal recommendations here. I won’t pretend to know more than what can be found on the official website of the Festival of Lights. However, I hope that the information I will put here, will help you plan your stay and have a great time here.

Skąd w ogóle wziął się zwyczaj obchodzenia Fête des Lumières? Dzisiejsza impreza wywodzi się z tradycji celebrowanej przez mieszkańców 8 grudnia, kiedy to zapalali oni w oknach świeczki i spacerowali po mieście, ku czci Maryi Dziewicy. Tradycja ta związana jest z Bazyliką Fourvière – 8 września 1852 r. mieszkańcy przygotowywali się do uroczystości z okazji umieszczenia na bazylice posągu Maryi. Niestety, z powodu wezbrania Saony, przełożono ją na 8 grudnia tego samego roku. Pogoda jednak znów nie sprzyjała – z powodu bardzo silnego wiatru trzeba było odstąpić od umieszczenia posągu. Jednak wraz z nadejściem nocy wiatr ucichł, a mieszkańcy spontanicznie oświetlili domy świecami i ogniami bengalskimi po czym pospieszyli na ulice. Od tamtej pory powtarzano ten zwyczaj co roku, a w ostatnich dziesięciu latach zamienił się on w niezwykłe wydarzenie w życiu miasta. Artyści z całego świata przyjeżdżają tu, by zaprezentować swoje instalacje i pokazy świetlne przyciągające miliony widzów.

Program Festiwalu Świateł w Lyonie

Festiwal odbywa się od 5 do 8 grudnia: w sobotę od 18:00 do 1:00 w nocy, w niedzielę od 17:30 do północy, w poniedziałek i wtorek od 18:00 do północy. Poszczególne wydarzenia są rozsiane po całym mieście, a szczegółową rozpiskę (a także mapę w osobnej zakładce) znajdziecie tu:

http://www.fetedeslumieres.lyon.fr/en/node/2768

Strona ma co prawda angielską wersję językową, ale opisy poszczególnych instalacji są tylko w języku francuskim. Większość atrakcji to stałe obiekty świetlne (jak na przykład wielki koktajl na placu św. Niziera), część będzie interaktywna, a część to pokazy świetlne lub fajerwerków, zaplanowane na konkretne dni i godziny (niektóre mają miejsce tylko raz, dlatego przy planowaniu pobytu uważajcie, by nie przegapić tego, co was najbardziej zainteresuje). Tak jak już wcześniej pisałam, nie jestem w stanie polecić niczego, co uważam za szczególnie ciekawe – ale nie wiem, czy nawet gdybym tu była w zeszłym roku, mogłabym to zrobić: najwyraźniej co roku instalacje się zmieniają, a na widzów czekają coraz to nowe atrakcje (na przykład teraz ponoć po raz pierwszy odbędzie się pokaz w Teatrze Antycznym). W sumie program obejmuje prawie 80 świetlnych instalacji!

Jeśli chcecie dowiedzieć się, co wg organizatora będzie najciekawszym widowiskiem, zachęcam do polubienia strony na facebooku: https://www.facebook.com/fetedeslumieres/ – codziennie pojawiają się tam informacje na temat planowanych instalacji. Strona niestety tylko po francusku.

Jak się dostać na Festiwal Świateł?

Kiedyś publikowałam na blogu poradnik z przymrużeniem oka na temat dostępnych sposobów podróży z Polski. Tak na poważniej, to w ostatnich miesiącach pojawiły się na facebookowym fanpejdżu co najmniej dwie oferty tanich lotów mniej więcej w czasie festiwalu, jednak w tej chwili prawdopodobnie ceny już wzrosły. Easyjet oferuje przeloty z Krakowa w niedziele, wtorki i czwartki, ceny wahają się od około 70 do 190 zł za lot w jedną stronę. Oferty przejazdów w dość przystępnych cenach z różnych miast Polski do Lyonu można też znaleźć w serwisie Blablacar, ale w okolicach festiwalu póki co nic nie ma; być może bliżej grudnia coś się pojawi.

Gdzie przenocować w czasie festiwalu?

No cóż, jeśli nie zainteresowaliście się tym tematem wcześniej, to niestety teraz będzie ciężko. W hotelach blisko centrum miejsc już praktycznie nie ma. W odległości kilku kilometrów od centrum znajdziecie dwuosobowe pokoje w cenie od ok. 200 EUR za noc w górę.

Jest sporo ofert w serwisie Airbnb (bardzo dobry poradnik jak z niego korzystać znajdziecie na stronie Fly4free), ale ceny też nie należą do niskich – wahają się od 600 do 1500 zł za noc. Tańsze oferty (do 150 zł za dwuosobowy pokój) znajdziecie na peryferiach Lyonu, w odległości około 20-30 km od centrum. Biorąc pod uwagę różnicę w cenie, opłaca się znalezienie takiego noclegu i wynajęcie samochodu na dojazdy do miasta (samochód w klasie mini można znaleźć za ok. 300 zł za 4 dni).

Dużo ofert noclegów pojawia się też na francuskim serwisie ogłoszeniowym Leboncoin, a ceny wynoszą od około 100 EUR za noc w górę. Aby je znaleźć, w oknie wyszukiwania na stronie http://www.leboncoin.fr/annonces/offres/rhone_alpes/ wpiszcie „fete des lumieres” a w kategorii wybierzcie „Locations” z działu „Immobilier”. Trudno powiedzieć, jak jest ze znajomością angielskiego u ogłoszeniodawców (w końcu to Francja), ale próbować zawsze można.

Jak się poruszać po mieście w czasie festiwalu?

Jeśli na festiwal będziecie przyjeżdżać samochodem, to polecam zdecydowanie zostawić go w jednym miejscu, a dalej poruszać się pieszo lub komunikacją miejską. Parkingów podziemnych w centrum jest dużo i są bardzo dobrze oznaczone, ale są oczywiście płatne. Poza takimi parkingami o miejsce może być naprawdę ciężko (a nawet jeśli wam się uda, to i tak trzeba będzie zapłacić) – wiem co mówię, jeżdżę czasem po tym mieście. Najlepszym pomysłem jest moim zdaniem zostawienie samochodu na jednym z parkingów Park and Ride (ich listę znajdziecie tutaj: http://www.tcl.fr/en/Discovering-TCL/Discovering-TCL/Park-Ride).

Komunikacja miejska dostosuje się do festiwalu. Generalnie większość linii będzie kursować z większą częstotliwością. W sobotę metro oraz niektóre linie tramwajowe i autobusowe będą kursować do 1:00 w nocy. W pozostałe dni festiwalu komunikacja będzie działać tak jak zazwyczaj, czyli mniej więcej do północy (szczegóły sprawdzajcie na stronie http://www.tcl.fr/). Od 5 do 7 grudnia TCL oferuje specjalny bilet na komunikację miejską – w cenie 3 EUR od 16:00 do końca dnia można jeździć po mieście dowolną ilość razy (cena biletu na jeden przejazd w najlepszym wypadku – czyli kiedy kupuje się karnet na 10 przejazdów – kosztuje 1,59 EUR, więc jest to bardzo dobra oferta). 8 grudnia od godziny 16:00 do końca dnia przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne. Bilet dobowy kosztuje 5,50 EUR. Inne oferty znajdziecie na stronie TCL.

Możecie też skorzystać z Vélo'v, czyli miejskiego systemu wypożyczalni rowerów. Ogólnie jest to tani i w miarę dobry sposób na poruszanie się po mieście, o ile grudniowa pogoda was do tego nie zniechęci. Biorąc jednak pod uwagę, że w czasie festiwalu z pewnością zwiększony będzie ruch w kierunku centrum po południu, oraz od centrum późnym wieczorem i w nocy, może się zdarzyć, że rowerów w stacjach będzie mało, lub wcale (kto czytał post o moich perypetiach w Święto 14 lipca, ten wie o czym mówię) – trzeba się na to przygotować. Nie będąc tutejszymi mieszkańcami, możecie kupić przez Internet bilet dzienny lub tygodniowy (ceny odpowiednio 1,50 i 5 EUR). Pierwsze 30 minut jazdy jest gratis, za następne pół godziny zapłacicie 1 EUR, a za każde kolejne pół godziny 2 EUR. Szczegóły i zakup biletów na stronie: http://www.velov.grandlyon.com/en/rates.html (strona z angielską wersją językową).

Na koniec oferta Lyon City Boat, czyli rejsy statkiem po Saonie. Nie jest to oczywiście sposób na regularne poruszanie się po mieście, ale jednorazowo może to być ciekawy sposób na urozmaicenie sobie festiwalu. Sama brałam udział w rejsach Lyon City Boat kilka razy i zawsze byłam zadowolona. Obsługa mówi po angielsku (a jeden kapitan nawet po polsku!). W ofercie są rejsy dzienne i nocne (stawiam, że zdecydowanie ciekawszy będzie ten nocny). Cena takiej przyjemności to 12 EUR od osoby. Rezerwacji online można dokonywać na stronie: http://www.lyoncityboat.com/sightseeing-cruises/sightseeing-cruises/festival-of-lights-night-cruise# (strona z angielską wersją językową).

Co robić poza festiwalem?

Do 18:00 jest mnóstwo czasu. Co wtedy robić? Odpowiedź jest oczywista – zwiedzać! W żadnym wypadku nie omińcie starówki, wzgórza Fourvière oraz dzielnicy Presqu’ile, czyli półwyspu między Saoną a Rodanem. Lewy brzeg tej drugiej rzeki to wymarzone miejsce na długi spacer lub przejażdżkę rowerem. Inspiracji szukajcie w moich wcześniejszych postach – najłatwiej je odnaleźć przez zakładkę z mapą Lyonu. Jeśli znudzi wam się kręcenie po mieście, odwiedźcie też okolicę – na przykład antyczne Vienne, lub średniowieczne Perouges (znów – szczegółów szukajcie w zakładce z mapą okolic Lyonu).

Udanego festiwalu!
And where did Fête des Lumières come from? Today's event is derived from the tradition celebrated by residents on December 8: that’s when they put candle lamps on their window sills and balconies and wander through the streets of the city, in honor of the Virgin Mary. This tradition is linked to the Basilica of Fourvière. On the 8 September 1852, as the city was preparing to celebrate the installation of a statue of the Virgin Mary in the Chapel on the Fourvière Hill, the ceremony had to be abandoned as the River Saône was overflowing. The festivities were put back to December 8 of the same year. But the climate did not favour the organisers - a violent storm broke out during the day, and the event had to be abandoned. Then seeing the weather improving as night fell, the population spontaneously lit their homes with candles and Bengal lights and hurried down into the street.. Since then  the ritual has been repeated every year, and in the last ten years it has turned it into an extraordinary event in the life of the city. Artists from all over the world come here to present their installations and light shows, that attracts millions of viewers.

The Lyon Festival of Lights program

The festival takes place from 5 to 8 December: Saturday from 6PM to 1AM, on Sunday from 5:30PM to midnight, Monday and Tuesday from 6PM to midnight. The events are scattered throughout the city, and a detailed program (and a map in a separate tab) can be found here:

http://www.fetedeslumieres.lyon.fr/en/node/2768

The site has an English version, but the descriptions of each installation are only in French. Most attractions are light installations (such as a great cocktail at Square of St. Nizier) that can be seen anytime throughout the hole festival; part of them will be interactive, and another are light shows and fireworks, that can be seen only in specific days and hours (some takes place only once, so when planning your stay, remember not to miss out what you’re most interested in). As I previously wrote, I can’t recommend anything that I find particularly interesting – but I'm not sure that even if I was here last year, I could do this: apparently every year installations are changing and many new attractions awaits the audience (for instance, for the first time there will be show in the Ancient Theater). In total, the program includes  nearly 80 light installations!

I encourage you to like festival facebook fanpage: https://www.facebook.com/fetedeslumieres/ where every day you'll find detailed informations on the most interesting instalations. Site is run in French, unfortunately.

How to get to the Festival of Lights?

All depends on where are you coming from. If you haven’t thought about it earlier, probably now you won’t find very cheap flights or trains to Lyon. You can always try to look for something on Blablacar website, it’s very popular in France.

Where to stay during the Festival of Lights?

Well, if you also didn’t book anything before, now it’s unfortunately going to be hard. In the hotels close to the centre free rooms are practically gone. Just a few kilometers from the centre you will find double rooms for the price of approx. 200 euros per night upwards.

There are a number of offers on the Airbnb website, but the prices aren’t too low either, and they range from 150 to 400 euros per night for a double room. Cheaper offer (up to 40 euros for a double room) can be found on the outskirts of Lyon, about 20-30 km from the centre. Taking into account the difference in price, it’s not a bad idea to find such accommodation and rent a car to get to the city (car in the Mini class can be found for approx. 80 euros for 4 days).

A lot of offers of accommodation you can also find on the French announcement website, Leboncoin; prices here start from about 100 EUR per night. To find them, type "Fete des Lumieres" in the search box on http://www.leboncoin.fr/annonces/offres/rhone_alpes/  and on the category box select "Locations" in the "Immobilier" section. It's hard to say how’s the advertisers’ English (all in all, it’s France), but you can always try.

How to get around the city?

If you come to the festival by car, I strongly recommend to leave it in one place and continue to move on foot or by public transport. There are a lot of underground car parks in the city centre and they’re very well marked, but of course you’ll have to pay for them. Apart from such parking free lots can be really hard to find (and even if you succeed, it would still be paid) – I know what I'm saying, I ride around this city sometimes. In my opinion the best idea is to leave a car on the Park and Ride (a list can be found here: http://www.tcl.fr/en/Discovering-TCL/Discovering-TCL/Park-Ride).

Public transport will adapt to the festival. In general, most lines will operate with greater frequency. On Saturday the subway will run until 1AM and some bus and tramway lines will prolong service. In the remaining days of the festival communication will work as usual, that usually means until midnight (check the TCL website for details http://www.tcl.fr/). From 5 to 7 December TCL offers a special ticket for public transport – it costs 3 euros and with it you can travel as much as you like from 4PM to the end of service (fare for one trip in the best case - that is, when you buy pass for 10 rides - costs 1.59 euros, so this is a very good deal). December 8th from 4PM to the end of service public transport will be free. Daily ticket costs EUR 5.50. Others offers can be found at TCL website.

You can also use the Vélo'V, that is municipal bike rental system. Overall this is a cheap and reasonably good way of getting around the city, as long as the December weather doesn’t discourage you. However, given that during the festival move toward the city center in the afternoon, and in the opposite direction late in the evening and at night will certainly increase, it may happen that there will be very little or no bikes at the stations (who has read a post about my adventures on July 14, knows what I mean) – you need to prepare for it. Not living here permanently, you can buy daily or weekly ticket by internet (prices respectively 1.50 and 5 euros). The first 30 minutes are free, for the next half hour you will pay 1 euro and for each additional half hour 2 euros. Details and purchasing tickets online: http://www.velov.grandlyon.com/en/rates.html (the site has the English version).

Finally, there’s an offer of Lyon City Boat cruises on Saone river. Obviously this isn’t a way for regular travelling around the city, but it might be an interesting way to experience festival. I took part in Lyon City Boat cruises several times and always have been satisfied. Staff speaks English. The cruises take place during day and night (I think that far more interesting will be the night ones). The price of such pleasure is 12 euros per person. You can book online at: http://www.lyoncityboat.com/sightseeing-cruises/sightseeing-cruises/festival-of-lights-night-cruise# (the site with the English version).

What to do through the rest of the day?

Until 6PM there’s plenty of time. What to do with it? The answer is obvious – explore! Under no circumstances do not miss the Old Town, the Fourvière hill and the Presqu'ile district (the peninsula between the Rhone and Saone Rivers). The left edge of the Rhone is a perfect place for a long walk or bike ride. Seek for inspiration in my earlier posts – the easiest way to find them is by tab Lyon – map of posts. If you get tired of exploring the city, go for a trip around Lyon – for example to antique town of Vienne or medieval Perouges (again – look for details in the tab Around Lyon – map of posts).

Enjoy your Fête des Lumières!

No comments:

Post a Comment