Vienne

Jeśli mieszkacie w Lyonie, albo przyjechaliście tu na dłużej, polecam jednodniową wycieczkę do położonego zaledwie 40 km na południe Vienne. Znajdziecie tu kilka perełek z czasów rzymskich i średniowiecza. A jeśli lubicie dobrą muzykę, a wasz pobyt przypada na pierwsze dwa tygodnie lipca, wizyta staje się obowiązkowa – w tym czasie odbywa się tu coroczny festiwal Jazz à Vienne (i nie sugerujcie się nazwą – usłyszycie tu różne style muzyczne)!


Vienne to stare rzymskie miasto, jedno z największych w rzymskiej Galii – w okresie rozkwitu mieszkało tu 30 tys. ludzi. Z początku naszej ery zachował się tu oparty o wzgórze Pipet – jeden z największych w Cesarstwie – teatr, a tuż obok mniejszy odeon. Znajdziecie tu też świątynię Augusta i Liwii, mnóstwo rzymskich pozostałości umieszczono też w lapidarium w Église St-Pierre (kościół św. Piotra). Po drugiej stronie rzeki udostępniono do zwiedzania ponad 3 ha dawnej rzymskiej dzielnicy mieszkalno-handlowej – Saint-Romain-en-Gal. Po upadku Cesarstwa miasto się wyludniło, a budynki stopniowo obracały się w ruinę. W średniowieczu miasto znów stało się obiektem zainteresowania – tym razem arcybiskupów, którzy zlecali tu budowę kolejnych kościołów. Z tego okresu można dziś oglądać Cathédrale St-Maurice (katedra św. Maurycego) z pięknymi, gotyckimi portalami czy Église et Cloître St-André-le-Bas (kościół i klasztor św. Andrzeja), część potężnego opactwa z VI w.

Zwiedzanie najlepiej zacząć od Biura Informacji Turystycznej (http://en.vienne-tourisme.com/english.html – wersja anglojęzyczna), gdzie zaopatrzycie się w mapę, a pracownicy polecą wam najciekawsze miejsca i podadzą ważne informacje praktyczne. Trzeba przyznać, że jak na tak małe miasto, udogodnienia dla turystów są tu świetnie pomyślane. Mapka zawiera propozycję spaceru po najciekawszych zabytkach, a przez miasto poprowadzą was umieszczone w bruku pieczęcie z drzewem (widoczne w lewym górnym rogu mapy):

Vienne historical map | Office de Tourisme de Vienne et du Pays Viennois

Bezpośrednio przy najciekawszych miejscach znajdziecie ich opisy na słupach bądź tablicach – w języku francuskim, angielskim i niemieckim. Wejście do części zabytków jest oczywiście płatne (na przykład do teatru, do kościoła św. Piotra, czy klasztoru św. Andrzeja) – jeśli zamierzacie odwiedzić przynajmniej dwie z płatnych atrakcji, zdecydowanie opłaci się wam zakup Billet inter-musees za 6 EUR. Bilet jest ważny przez 48 godzin, więc jeśli przyjechaliście do Vienne na dłużej, możecie rozłożyć zwiedzanie na dwa dni.

Na tablicach informacyjnych, oprócz tekstów, znajdziecie również schematy, rysunki i zdjęcia - powyżej model teatru antycznego (dziś już niestety tak nie wygląda)

Co ważne, na trasie zwiedzania w powyższej mapce nie ma trzech miejsc – Muzeum Sukiennictwa, Piramidy rzymskiego cyrku oraz Muzeum archeologicznego Saint-Romain-en-Gal. Nie wiem czy warto zawitać do dwóch pierwszych, bo niestety tam nie dotarłam, ale zespół ruin rzymskich zdecydowanie włączyłabym w trasę zwiedzania, zwłaszcza że żeby to zrobić, wystarczy po zwiedzeniu kościoła św. Andrzeja przejść mostem na drugą stronę rzeki.

Na przełomie czerwca i lipca odbywa się tu festiwal Jazz à Vienne (http://www.jazzavienne.com/), a w całym mieście wyrastają sceny, przed którymi co wieczór zbierają się tłumy ludzi, by posłuchać muzyki na żywo. Choć w nazwie festiwalu figuruje nazwa dość konkretnego gatunku muzycznego, nie tylko miłośnicy jazzu będą zadowoleni – w tegorocznym programie widziałam również artystów często nie mających z nim wiele wspólnego. Największe gwiazdy występują w teatrze antycznym, a koncerty są płatne, ale mniej więcej od 19 do 22 na różnych scenach w mieście – największa znajduje się w Jardin de Cybéle – można bawić się przy muzyce za darmo. Ja miałam tam przyjemność wysłuchać zespołu Ezza, który swoim afrykańskim rockiem szybko porwał publiczność do zabawy. Atmosfera w trakcie festiwalu jest cudowna, a dość niezatłoczone w ciągu dnia miasto wieczorami zapełnia się ludźmi, muzyką i zabawą. Warto tego doświadczyć!Zgromadzona w Jardin de Cybéle publiczność słucha koncertu zespołu Ezza (jak widać dla mnie zabrakło miejsca przed samą sceną, co w żaden sposób nie przeszkadzało w dobrej zabawie)
Na jednej z mniejszych scen można było wysłuchać standardów jazzowych w wykonaniu mlodych - ale zdolnych - muzyków

Dojazd do Vienne


Dojazd z Lyonu jest banalny: możecie przyjechać tu samochodem bezpłatną autostradą A7 (ok. 30-40 min), albo pociągiem regionalnym (7,20 EUR w jedną stronę, 18 minut z Part-Dieu, pociągi kursują często ­– wyszukiwanie połączeń na stronie http://www.voyages-sncf.com/).

Wybrane zabytkiTeatr antyczny, zbudowany w I w. n.e., zaliczał się do największych w Cesarstwie Rzymskim – mieścił 11 tys. widzów. Ludzie ze wszystkich warstw społecznych gromadzili się tutaj, by za darmo oglądać komedie i tragedie, pantomimy, gdzie zamaskowanym tancerzom towarzyszyły chór i orkiestra, oraz mimów parodiujących codzienne życie. I choć przychodzić mogli wszyscy, to pierwsze cztery rzędy w teatrze oddzielone były od reszty przez kamienny balteus (balustradę) i zasiadały w nich VIP-y – najznamienitsi obywatele miasta. W IV w. przedstawienia zostały potępione przez kościół i zakazane, a sam teatr stał się kamieniołomem. Ogromne bloki skalne stały się materiałem dla zupełnie nowych budynków lub były przerabiane na wapno. Pozostałości teatru stopniowo przykrywała ziemia. Dopiero w XVIII w. archeolog Pierre Schneyder odkrył istnienie tutaj rzymskiego obiektu, choć sądził, że ma do czynienia z amfiteatrem. W 1922 r., Jules Formigé rozpoczął tu prace mające całkowicie odsłonić teatr – w niektórych miejscach trzeba było usunąć nawet 6-metrową warstwę ziemi! Dokonał on też częściowej rekonstrukcji zniszczonego obiektu, choć dziś część archeologów kwestionuje jej podobieństwo do oryginału. Prace trwały aż do 1947 r. Od 1981 r. odbywa się tu festiwal Jazz à Vienne, przyciągający co roku do 90 tys. osób rocznie (nie licząc publiki darmowych koncertów w innych częściach miasta).
Wstęp: 2 EUR/2,80 EUR, bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Godziny otwarcia:
– od 1 kwietnia do 31 sierpnia: codziennie (z wyjątkiem 1 maja) w godzinach 9:30-13:00 i 14:00-18:00 (UWAGA: w czasie festiwalu Jazz à Vienne teatr może być otwarty krócej);
– od 1 września do 31 października: od wtorku do niedzieli w tych samych godzinach;
– od 2 listopada do 31 marca: od wtorku do piątku w godzinach 9:30-12:30 i 14:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 13:30-17:30 (nieczynne 1 i 11 listopada oraz 24,25,31 grudnia i 1 stycznia).


Saint-Romain-en-Gal: ten niezwykły zespół wykopalisk był zaskoczeniem nawet dla jego odkrywców. Prace rozpoczęto tu w poszukiwaniu pojedynczych, wiejskich posiadłości, a odnaleziono całe miasto! I, wnosząc po małych pałacach, które się tu znajdowały, było to miasto bogate. Rezydencje były tu otoczone ogrodami pełnymi fontann, a przy kamiennych drogach (dość dziwacznie pofalowanych) stały sklepy i warsztaty. Znajdowały się tu naturalnie termy i łaźnie, a także winnica. Odnaleziono ślady stosowanego przez Rzymian systemu drenażu i ogrzewania podłogowego. W muzeum najbardziej godne uwagi są przepiękne mozaiki – nasze dzisiejsze płytki podłogowe się do nich nie umywają. Miejsce to można zwiedzać z audioguidem, dostępnym w językach francuskim, angielskim, włoskim, niemieckim i hiszpańskim. Można też po prostu polegać na rozsianych po całym obiekcie tablicach w języku francuskim i angielskim.

Wstęp: 3 EUR/6 EUR, bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Godziny otwarcia: wtorek – niedziela, 10:00-18:00 (nieczynne 1 stycznia, 1 maja, 1 listopada i 25 grudnia).

System ogrzewania podłogowego w rzymskim domu
A tu rzymski kibelek
Jedna z wielu mozaik prezentowanych w muzeum
Świątynia Augusta i Liwii: wybudowana między 20 a 10 r. p.n.e. ku czci Augusta i jego żony Liwii. Zmiany w architekturze budynku, w dekoracjach i stosowanym budulcu wskazują, że budowla powstawała w dwóch etapach – drugi przypadł ok. 40 r. n.e. Z czasów augustowskich zachowała się jedynie tylna ściana. Swoje przetrwanie do dnia dzisiejszego budynek zawdzięcza przekształceniu w świątynię chrześcijańską u schyłku ery starożytnej. Od XVIII w. mieściły się tu między innymi sąd, muzeum i biblioteka. Dopiero pod koniec XIX w. przywrócono temu miejscu wygląd starożytnej świątyni i dziś jest to, obok Maison Carree w Nimes, jeden z dwóch tak dobrze zachowanych budynków tego typu na ziemiach starożytnej Galii. Świątynię można oglądać tylko z zewnątrz.

Kościół i klasztor św. Andrzeja to dziś jedyne co pozostało z założonego jeszcze w czasach starożytnych potężnego opactwa. Z jego pokaźnych przychodów sfinansowano w XI-XIII w. budowę klasztoru i przebudowę kościoła – dziś tylko część północnej ściany pochodzi sprzed tego okresu. W średniowieczu do opactwa przylegała żydowska dzielnica, dopóki jej mieszkańcy nie zostali wygnani w 1452 r. przez późniejszego Ludwika XI. Od XVI w. opactwo borykało się z różnymi problemami, aż w końcu, po zakazie przyjmowania nowych zakonników w XVIII w., opustoszało. Kościół przekazano parafii. Zarówno kościół jak i klasztor to dziś perły architektury romańskiej – można tu oglądać pięknie rzeźbione kolumny, arkady i inne elementy dekoracyjne. Szczegółową ulotkę w języku angielskim z historią opactwa i interesującymi miejscami w kościele i klasztorze można dostać w kasie.

Wstęp: 2 EUR/2,80 EUR, bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Godziny otwarcia:
– od 1 kwietnia do 31 października: od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem 1 maja) w godzinach 9:30-13:00 i 14:00-18:00;
– od 2 listopada do 31 marca: od wtorku do piątku w godzinach 9:30-12:30 i 14:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 13:30-17:30 (nieczynne 1 i 11 listopada oraz 24,25,31 grudnia i 1 stycznia).

Piękne kolumienki w klasztorze św. Andrzeja
Katedra św. Maurycego: Obecny budynek to efekt kilkukrotnej przebudowy istniejącej tu od IV w. katedry. Kolejne prace restauracyjne zgrabnie łączyły tu elementy romańskie i gotyckie. Niesamowite wrażenie robią piękne, bogato zdobione portale z XIV i XV w. W czasie wojen religijnych w XVI w. katedra stała się ofiarą kradzieży i zniszczeń. Dopiero w drugiej połowie XIX w. podjęto prace konserwatorskie mające na celu przywrócenie jej dawnego wyglądu.


Wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:
– od 1 kwietnia do 31 października: 9:00-18:00;
– od 1 listopada do 31 marca: 9:00-17:00.

Przepiękne dekoracje portalu w katedrze św. Maurycego
Kościół św. Piotra (Église St-Pierre) założono w V w., co czyni go jednym z najstarszych we Francji. Przebudowany w XII w. zachował oryginalny plan i dekorowane łuki. Dziś mieści się tu muzeum archeologiczne wypełnione niesamowitymi antycznymi zabytkami.

Wstęp: 2 EUR/2,80 EUR, bezpłatne w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Godziny otwarcia:
– od 1 kwietnia do 31 października: od wtorku do niedzieli (z wyjątkiem 1 maja) w godzinach 9:30-13:00 i 14:00-18:00;
– od 2 listopada do 31 marca: od wtorku do piątku w godzinach 9:30-12:30 i 14:00-17:00 oraz w soboty i niedziele w godzinach 13:30-17:30 (nieczynne 1 i 11 listopada oraz 24,25,31 grudnia i 1 stycznia).

If you live in Lyon, or you came here for more than a few days, I advise you to go on a one day trip to Vienne, which lies only 40 km south of Lyon. You will find here a few beautiful places from ancient and medieval times. And if you like good music, and your stay is in the first two weeks of July, than visiting this town becomes obligatory – during that time annual festival Jazz à Vienne takes place here (and don’t be afraid if you’re not a jazz fan – you will hear different music styles here)!


Vienne is an old roman town, one of the biggest in Gaul – in its heyday it was inhabited by 30 thousand people. When it comes to ancient monuments, you will find here a roman theatre, which was built in the slope of Pipet hill and which was one of the greatest in the Empire. Beside it there is a smaller odeon. There is also Temple of Augustus and Livia, and Archaeological Museum in Church of St-Pierre, sarcophagi and similar. On the other side of river there are over 3 hectares of former residential and commercial district of Roman city – Saint-Romain-en-Gal. After the collapse of the Empire, city of Vienne depopulated, and little by little became a ruin. In Middle Ages the place became an object of interest of local archbishops, who commissioned building many churches here. And so now you can admire Cathédrale St-Maurice (The ancient cathedral of Saint Maurice), with beautiful, Gothic portals, or Église et Cloître St-André-le-Bas (church and cloister of Saint-André-le-Bas), part of a powerful abbey built in the 6th century.
It is best to start your visit in the Tourist Office (http://en.vienne-tourisme.com/english.html), where you will get a map, and you will be advised about most interesting places and will be given important information regarding your visit. I must admit, that for such a small city, tourist amenities are great here. Map contains a route suggestion, which will lead you through most interesting monuments. Thanks to marks placed in the pavements (you can see how they look in the top left corner of the map) you won’t be lost:


Directly beside the most interesting places you will find their description on the panels placed on the poles or walls of the buildings. To access some monuments you need to buy a ticket, but if you’re planning to visit at least two of them, then I advise you to buy a special Billet inter-musees for 6 EUR. It’s valid for 48 hours.

One of the information panels presenting model of the ancient theatre (unfortunately it doesn’t look like that anymore)
What’s important, the above visiting route doesn’t include three places: Cloth Museum, The Pyramid (the only part left of the roman circus), and Museum and archaeological site of Saint-Romain-en-Gal. I don’t know about the first two of them, because I didn’t get there, but the third is definitely worthvisiting. To do it, you just need to go to the other side of the river after visiting church of Saint-André-le-Bas.

At the end of June and begging of July festival Jazz à Vienne (http://www.jazzavienne.com/) takes place here. Stages grow all over the city, and each evening people gather in front of them to listen live music. Although there is a “jazz” word in the name of the festival, not only jazz fans will be pleased. In 2015 programme I found artists, who don’t have much in common with that particular music style. The biggest stars perform in the ancient theatre, and of course you have to buy a ticket to see them, but from 19 to 22 PM on many stages in the city (the biggest one in the Garden of Cybéle) you can listen to music totally free of charge. I myself had a pleasure to listen to band named Ezza, which played, as I would call it, African rock. The audience had a great deal of fun! The atmosphere during festival is marvellous – it’s absolutely worth seeing and experiencing.

Public gathered in the Garden of Cybéle listens to great band Ezza
On one of the small stages one could listen to jazz standards performed by young – but talented – musicians
Getting to Vienne

Getting from Lyon couldn’t be easier: you can come here by car, taking free highway A7 (it takes about 30-40 minutes). You can also come by a regional train (one-way ticket costs 7,20 EUR) – the journey lasts 18 minutes from Part-Dieu station. You can find all connections (there are a lot of them during the day) on http://www.voyages-sncf.com/

Chosen monuments

Ancient theatre, built in 1st century, was one of the biggest in the Roman Empire – it could hold 11 thousand people. People of all social classes gathered here to watch comedies and tragedies, pantomimes (with choir and orchestra) and mimes, parodying everyday life. Although everyone could come, first four rows in the theatre were separated from others by stone wall, called balteus, and were reserved for the wealthiest citizens. In the 4th century the church condemned and prohibited the shows, and the theatre became a quarry. The residues were covered by soil. Up until 18th century the theatre was forgotten. But then, archaeologist Pierre Schneyder discovered the ruins, which he took for amphitheatre. In 1922, Jules Formigé started uncovering the object. On some spots a 6-meter layer of soil had to be removed! Formigé also made a partial reconstruction of the destroyed theatre, but nowadays, many archaeologists question its accuracy. Works continued till 1947. From 1981 festival Jazz à Vienne takes place here. It attracts up to 90 thousand people each year.

Entrance fee: 2 EUR/2,80 EUR, free of charge on every first Sunday of a month.

Opening hours:
- from the 1st of April to the 31st of August , open every day (except the 1st of May) 9.30 AM to 1 PM and 2 PM to 6 PM (Note: during festival, the theatre may be closed earlier);
- from the 1st of September to the 31st of October, same hours but closed on Mondays;
- from the 2nd of November to the 31st of March, open every day (except Mondays, 11th of November, 25th of December and 1st of January) Tuesday to Friday: 9.30 AM to 12.30 PM and 2 PM to 5 PM, Saturday and Sunday: 1.30 PM to 5.30 PM

Saint-Romain-en-Gal: this magnificent place was a surprise even for its discoverers. They started excavations looking for a countryside houses, but instead they found entire city! And, looking at little palaces they discovered, it was a wealthy one. Large houses surrounded by gardens with fountains, stony roads, shops and workshops were found on the site. There were also public baths, sauna and a vineyard here. Archaeologists found proofs of Romans using clever drainage system and floor heating. In the museum you can find beautiful mosaics – nothing compares to them. The site can be visited with audio-guide (languages: French, English, Italian, German and Spanish), or you can count on information panels placed all over the site (languages: French and English).

Entrance fee: 3 EUR/6 EUR, free of charge on every first Sunday of a month.

Opening hours: from Tuesday to Sunday, 10 AM to 6 PM (except 1st of January, 1st of May, 1st of November and 25th of December).

System of floor heating in the roman house
And here a roman toilet
One of many mosaics presented in the museum
Temple of Augustus and Livia: built between 20 and 10 BC in order to honour Augustus and his wife Livia. Changes in building’s architecture, decorations and used material indicate that temple was built in two stages. The second one was around 40 AD, and most of the building dates to that year. From the time of Augustus’ reign only back wall remained. You can admire this monument thanks to its transformation to catholic church in the end of an ancient era (otherwise it would be destroyed, like most of pagan temples). From 18th century it housed, among others, a court of justice, a museum and a library. In 19th century the temple had been brought to its primal state. Today it is, with the Maison Carree in Nimes, the only building of its kind that is so well preserved in the ancient Gaul. It can be seen only from the outside.

Church and cloister of St-André-le-Bas were once parts of a wealthy abbey founded in the 6th century. Their construction was financed from abbey’s substantial income, and lasted three ages: from 11th to 13th century. In the Middle-Ages in the neighbourhood of the abbey there was a Jewish district, but the Jews were expelled by Louis XI in 1452. From 16th century the abbey started having many problems. In 18th century because of the ban on recruitment it finally desolated and Saint Andrew became a parish church. Both the church and the cloister are a great example of Romanesque architecture – you can see here a sculpted pillars, arcades and other decorative elements. Leaflet with detailed information on these buildings can be found in the cash desk.

Entrance fee: 2 EUR/2,80 EUR, free of charge on every first Sunday of a month

Opening hours:
- from the 1st of April to the 31st of October , open from Tuesday to Sunday (except the 1st of May) 9.30 AM to 1 PM and 2 PM to 6 PM;
- from the 2nd of November to the 31st of March, open every day (except Mondays, 11th of November, 24th, 25th and 31st of December and 1st of January) Tuesday to Friday: 9.30 AM to 12.30 PM and 2 PM to 5 PM, Saturday and Sunday: 1.30 PM to 5.30 PM.

Beautiful pillars in the cloister of St-André-le-Bas
The ancient cathedral of Saint-Maurice: First church was built here in the 4th century, but since then it was reconstructed several times. Now it’s an interesting combination of Romanesque and Gothic architecture. Look at its beautiful, richly decorated portals from the 14th and 15th century! During Religious war cathedral was robbed and devastated. Since the second half of the 19th century, major restoration work has been undertaken to remedy the damage.


Entrance free of charge.

Opening hours:
- from 1st of April to 31st of October: 9 AM to 6 PM,
- from 1st of November to 31st of March: 9 AM to 5 PM.

Amazing portal in the cathedral of St-Maurice
Church of St-Pierre was founded in 5th century, and that makes it one of the oldest in France. It was rebuilt in 12th century, but it kept original shape and decorated arches. Nowadays it houses an archaeological museum, filled with amazing antic monuments.

Entrance fee: 2 EUR/2,80 EUR, free of charge on every first Sunday of a month

Opening hours:
- from the 1st of April to the 31st of October , open from Tuesday to Sunday (except the 1st of May) 9.30 AM to 1 PM and 2 PM to 6 PM;
- from the 2nd of November to the 31st of March, open every day (except Mondays, 11thof November, 24th, 25th and 31st of December and 1st of January) Tuesday to Friday: 9.30 AM to 12.30 PM and 2 PM to 5 PM, Saturday and Sunday: 1.30 PM to 5.30 PM.

No comments:

Post a Comment