Musée d’Histoire de Lyon – Muzeum Historii Lyonu

Póki co moje opisy zabytków Lyonu brzmią, jakby zamówili je sami włodarze miasta w celach promocyjnych. Ach i och, jak tu pięknie, jakie to antyczne, jakie to ciekawe. I choć pisałam wszystko zupełnie szczerze, gwarantuję wam, że nikt mi za te wynurzenia nie płaci (niestety), a na dowód zamieszczam poniższy wpis.

Komu gorset? Różne kolory, ten sam "naucz się nie oddychać" fason

W starym Lyonie, nieopodal znakomitego Muzeum Miniatur i Kina, znajduje się renesansowa kamienica Hôtel Gadagne. Jej nazwa pochodzi od nazwiska dwóch braci, bankierów z Florencji, którzy kupili ją w połowie XVI w. W jej wnętrzu znajdują się dwa muzea: Międzynarodowe Muzeum Marionetek oraz bohater dzisiejszego wpisu – Muzeum Historii Lyonu, działające tu od 1921 r.

W 30 pokojach muzeum poznacie historię Lyonu od antyku do nowoczesności. Dowiecie się tu trochę o wszystkim, co się wydarzyło w mieście na przestrzeni ponad dwóch tysiącleci. W każdym pokoju jest krótka notka (po francusku i angielsku) na temat okresu, z którego pochodzą eksponaty w nim zgromadzone, a przejścia pomiędzy kolejnymi ekspozycjami są dobrze oznaczone, więc zgubienie się wam nie grozi. Można powiedzieć, że to miejsce to taki Lyon w pigułce; i może właśnie dlatego jest tak mało… absorbujące. Ta „pigułka” jest za mała, by zajmująco o czymkolwiek opowiedzieć. Przez kolejne pokoje można właściwie przebiec, na nielicznych eksponatach zawiesza się wzrok z autentycznym zaciekawieniem. Nie mogę powiedzieć, że tu nic nie ma – coś tu niby jest, coś można pooglądać, wnętrza niby ciekawe, w końcu to zabytkowa kamienica, ale… niezależnie od tego, czy przyjechaliście do Lyonu na weekend, czy na dwa tygodnie, moim zdaniem spokojnie możecie sobie to miejsce odpuścić. Jest tyle ciekawszych rzeczy, które możecie robić w Lyonie przez te 1,5 do 2 godzin. A za 6 EUR kupicie sobie dwa naleśniki.

Przydatne informacje:

Musée  d’Histoire de Lyon
1 place du petit Collège, Lyon
Tel. : 33(0)4 78 42 03 61
Godziny otwarcia: od środy do niedzieli, 11:00 – 18:30

Bilety w cenie 6 EUR; bezpłatne wejście dla osób poniżej 26 roku życia, poszukujących pracy i niepełnosprawnych z opiekunami.

Ślady antyku
Kto chętny na partyjkę?
Zapraszam na salony

Pozostałość po przemyśle jedwabnym, z którego w XIX w. żyła chyba większość Lyończyków


This post has no translation yet. Let me know in the comments if it's needed!

No comments:

Post a Comment