Institut Lumière – Muzeum Lumière


Każdy z was wie, czym jest kino. Większość z was wie, kto zorganizował pierwszą publiczną projekcję filmową. Część z was wie, gdzie ona się odbyła. A ktoś może nawet wie, co przedstawiała. A przedstawiała… wyjście robotników z fabryki w Lyon. To właśnie tu bracia Lumière wybudowali swój kinematograf i nakręcili pierwszy film.

W pewnej odległości od centrum Lyonu znajduje się miejsce, które upamiętnia wynalazców kinematografu – to Institut Lumière. Nigdzie indziej nie dowiecie się tyle na temat życia i działalności braci Augusta i Louisa. Jeśli jesteście ciekawi, czy kinematografia przed epoką Hollywood była dochodowym biznesem, poznacie to po willi rodziny Lumière, w której mieści się muzeum. Jeśli chcecie wiedzieć, co zainspirowało braci do stworzenia swojego największego wynalazku, oraz jak wpłynęło na to ich wychowanie, umieszczone tam eksponaty wyczerpująco wam o tym opowiedzą. Jeśli chcecie poznać historię nieprzeciętnych ludzi, wyprzedzających swoją epokę zarówno zmysłem artystycznym jak i smykałką do interesów, powinniście odwiedzić to miejsce.

Muzeum mieści się na dwóch piętrach – na pierwszym, oprócz kinematografu i przedmiotów związanych z jego powstaniem znajdziecie też ważący ponoć 0,5 tony kinetoskop Thomasa Edisona (podobno Edison powiedział o braciach Lumière, że „zabijają kurę znoszącą złote jajka”, organizując publiczne projekcje filmów); kolorowe fotografie, wykonane metodą autochromu opracowaną przez jednego z braci; fotoramę, która pozwoli wam stanąć w centrum europejskiego miasta z przełomu XIX i XX wieku, a także wiele innych eksponatów. Część z nich jest „interaktywna” i pozwala zaobserwować ciekawe złudzenia optyczne. Na drugim piętrze obejrzycie przedmioty, które wytwarzali w swojej fabryce bracia, i którymi handlowali; zobaczycie też, jak urządzone było wnętrze ich domu. Znajduje się tu także pokój, w którym możecie wyświetlić niektóre filmy z katalogu Lumière (cały katalog zawierał ich kilkaset), a także sala projekcyjna, w której odtwarzany jest świetny film dokumentalny o braciach Lumière – jeśli macie czas, gorąco zachęcam do jego obejrzenia (film jest francuski, z napisami po angielsku, trwa ok. 45 min). Film doskonale uzupełnia ekspozycję muzeum, więc możecie zaoszczędzić 3 EUR na audio przewodniku. Jeśli jednak nie macie czasu lub ochoty na seans, polecam zaopatrzenie się w audio guide – wszystkie podpisy w muzeum są niestety tylko po francusku.

Oprócz muzeum na terenie instytutu znajduje się też kino, w którym prawie codziennie odbywają się seanse. Filmy inne niż francuskie wyświetlane są w oryginalnych ścieżkach dźwiękowych z francuskimi napisami (z wyjątkiem filmów dla dzieci).

Przydatne informacje:

Institut Lumière
Adres: 25, rue du Premier Film – Lyon 8e
Dojazd: Metro – linia D, stacja Monplaisir Lumière
T. 33(0)4 78 78 18 95

Ceny biletów od 4,50 do 6,50 EUR
Dni i godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, 10:00-18:30

Więcej informacji: www.institut-lumiere.org


This post has no translation yet. Let me know in the comments if it's needed!

No comments:

Post a Comment